Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Livio Felluga

Jest oczywiste, że historia Livio Felluga i jego win wiąże się z historią tej wyjątkowej krainy w północno-wschodnim krańcu Adriatyku, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Europą Środkową. To historia ciągle zmieniających się granic, zaginionych imperiów, przemijających wojen i ludzi, którzy zdecydowali się pozostać.

Jest to historia rodziny, która przeszła dwie wojny światowe, mieszkając najpierw w Austro-Węgrzech, a następnie w młodym Królestwie Włoch, na skalistym wybrzeżu półwyspu Istria i lagunie Grado, zanim ostatecznie osiedliła się w łagodnym wzgórza Friuli. Powrót do Włoch nie był łatwy dla weteranów II wojny światowej, zwłaszcza dla tych, którzy opuścili swoje rodziny w tym cierpiącym zakątku Adriatyku. Ci, którzy przeżyli, wrócili i stwierdzili, że nie jest to już dumny przyczółek Europy. Granice fizyczne, polityczne i etniczne zmieniły się nieodwracalnie, podobnie jak rolnicza i społeczna panorama samego górskiego kraju. Ludność wiejska wyprowadzała się, zostawiając ziemię uboższą, porzucając uprawy, wartości i tradycje, które są nierozerwalnie związane z glebą.

Livio Felluga musiał stawić czoła kolejnej bitwie, aby ożywić wzgórza, przekonany, że tylko wysokiej jakości uprawa winorośli może tchnąć nowe życie we friulijską wieś.
Z wielką odwagą zaczął odnawiać stare winnice i sadzić nowe, wprowadzając nowatorskie pomysły i techniki. To była ciężka praca, ale Livio Felluga podjął się tego z wytrwałością i pasją, które pomogły mu w nadchodzących latach stworzyć jedną z najbardziej imponujących winnic we Friuli, zdobywając powszechnie uznaną reputację człowieka, który przywrócił dziedzictwo winiarskie Friuli. Patriarcha Livio Felluga zmarł w grudniu 2016 roku w wieku 102 lat.

We Friuli i daleko poza tą wyjątkową krainą wyjątkowych ludzi i win, nazwa Livio Felluga jest synonimem wszystkiego, co najlepsze w dziedzictwie enologicznym. Długa tradycja rodzinna sięga pięciu pokoleń, sięgając czasów, kiedy Fellugas produkowali Refosco i Malvasia w ich rodzinnej Isola d'Istria. Siedemdziesiąt lat temu rodzinne umiejętności zostały przekazane do Friuli przez najstarszego syna czwartego pokolenia, Livio, którego wielki przywilej jest uważany za patriarchę winiarstwa w regionie.

W latach pięćdziesiątych Livio założył piwnicę w Brazzano, przypieczętowując swoją miłość do górskiej krainy dalekowzrocznym zakupem pierwszych winnic Felluga w Rosazzo. Był to sukces, który miał przetrwać dzięki absolutnemu, a czasem upartemu oddaniu Livio dla ziemi. Zna każdy krok w swojej posiadłości. Żyje i oddycha ziemią, ponieważ przez lata jego cierpliwość i determinacja ukształtowały ją łagodną ręką, unikając agresywnej interwencji, aby wydobyć to, co najlepsze, co może dać gleba. Rosazzo jest tego świadkiem.

Obecnie posiadłość Livio Felluga rozciąga się na ponad 160 hektarach wzgórz w Collio i Colli Orientali del Friuli, na 155 hektarach upraw winorośli. Winnice produkują wyłącznie wspaniałe wina o natychmiast rozpoznawalnych zapachach i aromatach.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony włoskiego producenta win Livio Felluga.

Kup wina od włoskiego producenta Livio Felluga w naszym sklepie internetowym.