Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Margaux

Terroir to koncepcja tak francuska, że słowo to nie ma odpowiednika w żadnym innym języku. Terroir to dziedzictwo genetyczne wspaniałych win. Bez niej nic nie jest możliwe, jednak jego charakter naprawdę ujawnia się dopiero w wyniku pracy i determinacji ludzi. Wśród czynników, które składają się na terroir wielkich wzrostów, są przede wszystkim warunki naturalne, gleba i klimat. To klimat pozwala na uprawę winorośli, a pod pewnymi warunkami umożliwia harmonijne dojrzewanie winogron.

Trudno w kilku zdaniach podsumować długą i pełną pasji historię posiadłości, można by ją zatytułować „Dawno temu Château Margaux”.

Przez pokolenia i stulecia zręczność jednego z nich i innowacje innych sprawiły, że Château Margaux stało się winem doskonałości; musimy tylko pamiętać o postępach dokonanych przez stewarda Berlona na samym początku XVIII wieku.

W 1705 roku London Gazette ogłosiła pierwszą aukcję pierwszych przyrostów Bordeaux: 230 baryłek „Margose”! Rocznik 1771 był pierwszym „bordowym”, który pojawił się w katalogu Christie’s.

Bertrand Douat, markiz de la Colonilla, nabył posiadłość i uznał dwór za niegodny renomy jego winnicy. Na jego miejscu zbudował nieruchomość, którą tak dziś cenimy.

Aby zbudować zamek, La Colonilla zwróciła się do Louisa Combesa, modnego architekta z Bordeaux. W Margaux Combes zrealizował swoje dzieło sztuki. Często nazywany „Wersalem Médoc”, zamek jest rzadkim przykładem stylu neo-palladiańskiego we Francji.

Dzieci La Colonilli nie były zainteresowane posiadłością i sprzedały ją Alexandre Aguado. Alexandre Aguado był pierwszym bankierem, który nabył wielki zamek w Bordeaux. Jego majątek był już ogromny, a Château Margaux nie stanowiło dla niego szansy na powiększenie majątku, ale raczej elegancką posiadłość do życia.

Empereur Napoléon III oddał ważną przysługę wielkim czerwonym winom Médoc, organizując w Paryżu w 1855 r. drugą wystawę powszechną. Była to dla niego okazja do gloryfikowania francuskich produktów, wśród których znalazły się prestiżowe wina Médoc.

W 1879 roku Emily Macdonnel, szkocka dama czekająca na cesarzową Eugenię i żonę syna Aguado, sprzedała zamek hrabiemu Pillet-Willowi. Był to trudny okres dla Médoc, który niemal jednocześnie został dotknięty przez wielką światową recesję i występowanie kryptogamicznych chorób gleby.

Na scenie pojawili się Fernand Ginestet i jego syn Pierre. Fernand zbił fortunę na handlu winami. To jeden z jego przyjaciół, burmistrz Sajgonu i importer wina, przesłał mu fundusze niezbędne do zakupu posiadłości. Rodzina Ginestet nabyła cały majątek około 1950 roku.

W 1977 roku André Mentzelopoulos kupił nieruchomość. Kolumny jonowe zdobiące perystyl zamku przypomniały mu o jego rodzinnej Grecji i pozwoliły mu uchwycić, dzięki jego niesamowitej bystrości intelektualnej, ogrom pracy wymaganej, aby przywrócić Margaux na pierwsze miejsce, jedyne miejsce, którego było godne.

Świat winiarski, który był tak zaniepokojony przybyciem „helleniny do Medoc”, podwoił swoje obawy związane ze śmiercią André Mentzelopoulosa. Ten paradoks można w rzeczywistości wyjaśnić faktem, że André Mentzelopoulos przekonał nawet najbardziej pesymistycznych wątpiących swoją energią i jasną wizją, która oddana w służbie jego pasji do Château Margaux, z niemal spektakularną szybkością przywróciła jakość wina i reputacji majątku.

Historia i renoma Château Margaux wywodzą się w równym stopniu z wrodzonego geniuszu tego miejsca, jak i wkładu różnych ludzi, którzy służyli mu przez pięć wieków. Ale prawdopodobnie nie było właściciela, który odegrałby tak decydującą rolę w tak krótkim czasie, jak André Mentzelopoulos, który kupił posiadłość w 1977 r. I który miałby dziś 100 lat.

Na początku XXI wieku wina Bordeaux odnoszą bezprecedensowy sukces. Wydaje się, że cały świat zwraca uwagę na Bordeaux, gdzie popyt na te wspaniałe wina nieustannie rośnie. Ten dobrobyt, a także gwałtowna ekspansja innych regionów świata, postawiły Château Margaux w bardziej konkurencyjnym klimacie, a także pozwoliły podkreślić jego wyjątkową pozycję: pozycję Pierwszego Wzrostu sklasyfikowanego w 1855 r., cieszącego się terroir, zostały ukształtowane przez mijające wieki.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony francuskiego producenta win Margaux.