Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Azienda Agricola Montioni

Azienda Agricola Montioni powstała w 1978 roku w Umbrii, krainie pełnej wiejskiego życia, bogatej w dziewicze krajobrazy i zazdrosnej strażniczki tysiącletnich historii.

Liczące nieco ponad sześć tysięcy mieszkańców Montefalco leży pośrodku trzech dolin i zajmuje dominującą pozycję w tym regionie i z tego powodu nosi nazwę „Ringhiera della regione Umbria” (poręcz regionu Umbria).

Otoczona dziewiczą przyrodą, winiarnia i olejarnia Azienda Agricola Montioni znajdują się na łagodnych zboczach i obejmują 26 hektarów ziemi pośród gajów oliwnych, winnic i upraw zbóż w Apeninach Umbrii. Miłość do regionu i symbiotyczne relacje z otaczającym środowiskiem przez lata zachęcały producenta do zachowywania tradycyjnych metod przy jednoczesnym wdrażaniu nowych maszyn i coraz bardziej wyrafinowanych systemów produkcyjnych.

Azienda Agricola Montioni narodziła się w 1978 roku dzięki Adeodato Montioni, który rozpoczął tu mielenie oliwek, rozpoczynając produkcję oliwy z oliwek extra virgin Montioni. Jego dzieło będzie kontynuowane później przez jego syna, Gabriele Montioni, aż do 1999 roku. Obecnie Azienda Agricola Montioni to jedna z najbardziej prężnych i dynamicznych firm w Umbrii.

Od 2000 roku Paolo Montioni, syn Gabriela, całkowicie zrewolucjonizował Azienda Agricola Montioni, kupując nową ziemię i renowując olejarnię poprzez zakup nowoczesnych maszyn do produkcji oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia o jeszcze wyższej jakości.

Następnie zaczął inwestować w sektor winiarski, budując nową piwnicę całkowicie podziemną, elegancką strefę degustacyjną i wreszcie idealną ziemię pod fabrykę słynnego Sagrantino di Montefalco.

Winnice Azienda Agricola Montioni znajdują się w małej wiosce Montefalco, zwanej Pietrauta. Rodzaj występującej gleby i doskonałe nasłonecznienie sprawiają, że jest to optymalny obszar do uprawy winogron o doskonałej jakości, idealny do produkcji niezwykle cennego wina.

Winnice zawsze uprawiali techniką „cordone speronato”, precyzyjnym wyborem biznesowym mającym na celu średnio-niską produktywność winorośli, aby zapewnić winogrona o wyższych właściwościach odżywczych, a co za tym idzie, czerwone i białe wino doskonałej jakości. Cztery rodzaje uprawianych tu winorośli to Grechetto, Merlot, Sangiovese i Sagrantino.

Następnym fundamentalnym krokiem są zbiory. Troska o winogrona, od kwitnienia do zbioru, wyraża się bardziej niż kiedykolwiek w tym delikatnym momencie. Winogrona zbierane są zgodnie z optymalną dojrzałością każdej odmiany. Winogrona zbiera się ręcznie i natychmiast umieszcza w pudełkach, których waga nie może przekraczać 30 kilogramów. W piwnicy winogrona są siekane w crucher-odszypułce, a moszcz jest przechowywany w beczkach, gdzie naturalnie fermentuje. Temperatura musi być stale kontrolowana, ponieważ nigdy nie powinna przekraczać 25 ° -27 °, w przeciwnym razie aromat wina zostanie utracony.

Po zakończeniu tej fazy wino jest przenoszone do drewnianych beczek o pojemności 225 litrów, a następnie umieszczane w piwnicy. I tam przechowuje się roczniki cennych Sagrantino i Montefalco Rosso, dwóch flagowych win Azienda Agricola Montioni i miasta Montefalco.

Nie mniej ważna jest olejarnia, która w październiku i listopadzie produkuje oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Każdego roku produkują dwie odmiany olejów: Olio EVO monodultivar ze 100% oliwek Moraiolo o silnym, gorzko-korzennym smaku oraz Olio Extra Vergine di Oliva z oliwek 50% Moraiolo i 50% Frantoio słodkich, ale lekko pikantnych. Również w tym sektorze olejarnia wyróżnia się ekologiczną produkcją i niewątpliwą jakością oliwy, idealnej do przyprawiania każdego rodzaju potraw i wyjątkowej do spożycia na surowo.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony włoskiego producenta win Azienda Agricola Montioni.