Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Azienda Vinicola Ornella Molon

Winiarnia Ornella Molon położona jest na granicy pomiędzy prowincjami Treviso i Wenecji, w wiosce Campodipetra di Salgareda, w sercu prestiżowego obszaru uprawy Doc Piave i Doc Wenecja.

Tutaj, gdzie historia odcisnęła swoje piętno, a ziemia opowiada o wielowiekowych tradycjach, w 1982 roku powstała winiarnia Ornella Molon. Ornella wraz z mężem Giancarlo przekształciła swoją pasję w biznes i udało im się wnieść nowe życie i wigor do historycznej rezydencji winiarskiej, która w 1652 r. była wiejską rezydencją doży Wenecji Giustiniana. Dziś winnica Ornella Molon jest synonimem tradycji i innowacji, stanowiąc doskonałe przedstawienie stuletniej kultury, zostały uchwycone i powtórzone dzięki umiejętnej produkcji autentycznych lokalnych win, a także win o bardziej międzynarodowym smaku. Pierwszorzędna jakość i gościnność: to zasady, którymi każdego dnia kieruje się i inspiruje rodzinę Ornella Molon.

40 hektarów winnic korzystających z korzystnego mikroklimatu, w którym spotyka się morska bryza i górskie wiatry. 40 hektarów bogatej w gliny ziemi, położonej między Adriatykiem a Alpami, wypełnionej minerałami dzięki aluwialnemu osadowi z rzeki Piave, która nie ma problemu z odprowadzaniem wody - niezbędnej do dojrzewania winorośli. Są to specyficzne cechy obszaru i terenu, które pozwalają na wzrost wyjątkowych, pierwszorzędnych winogron.

Villa Giustinian Molon została zbudowana w 1652 roku dla weneckiej rodziny „Giustinian z Calle delle Acque”. Od 1711 do 1735 roku w willi spędzał letnie wakacje biskup Torcello w Wenecji Marco Giustinian. Kiedy umarł w testamencie, zostawił trochę pieniędzy na budowę kościoła Campo di Pietra. Patrząc na księgi rachunkowe rodziny Giustinian, warto przeczytać o winie produkowanym w winnicy Campo di Pietra oraz o tym, jak zostało wysłane łodzią do Wenecji na Calle delle Acque. W marcu 1792 roku własność przeszła na Querini, a następnie na Morisini-Gatterburgs. „IL DOMINICALE DI CAMPO DI PIETRA”, tak Querini nazwali willę, która rozwijała się i prosperowała dzięki farmie jedwabników, rekultywacji pól i serii prac renowacyjnych. W 1851 roku hrabia Giovanni Querini wzięli udział w pierwszej światowej wystawie Expo w Londynie, gdzie jedwab wyprodukowany w przędzalni Campo di Pietra zdobył medal dla najlepszego pokazanego jedwabiu.

Rezydencja pozostawała w rodzinie Querini do 1869 roku, kiedy zmarł ostatni członek rodziny, hrabia Giovanni Querini Stampalia. W swoim testamencie hrabia Querini Stampalia zażądał, aby wszystkie jego dobra zostały wykorzystane do założenia organizacji charytatywnej na cele kulturalne z główną siedzibą w Wenecji na Campo Santa Maria Formosa. Fundacja jest otwarta do dziś. Jednak aby go utrzymać, sprzedano wszystkie nieruchomości poza Wenecją, a także Villa Campo di Pietra. W 1892 roku willa została zakupiona przez Guido Carretta z Santa Maria di Campagna, który stworzył gospodarstwo rolne, które powiększyło farmę jedwabników o powierzchni około tysiąca hektarów i obejmującej pola winorośli, pszenicy i zboża. Położona zaledwie 1 km od rzeki Piave, na której rozegrała się ostatnia bitwa podczas I wojny światowej, willa została zajęta i zbombardowana. Przebudowana w latach 1919-1923, została powiększona o nowe piwnice i parownię dla jedwabników.

W 1969 roku willa została zarejestrowana w Regional Venetian Villas Institute, gwarantując tym samym strukturalną ochronę konstrukcji, która trwa do dziś. W 1994 roku rodzina Molon-Traverso kupiła willę i z wielką odwagą, oddaniem i pasją przystąpiła do długotrwałego przywracania willi do jej dawnej świetności, tak jak to było za czasów Republiki Weneckiej. Uroczyste otwarcie miało miejsce w sierpniu 1996 roku.

Dziś w miejscu tym znajdują się starożytne piwnice (tak jak w przeszłości), kameralna restauracja Osteria, sklep z winami (który oferuje wina Ornella Molon i Vigna Traverso, a także doskonałe lokalne produkty gastronomiczne), muzeum rolnictwa, biura i sale do organizacji imprez.
W 2015 roku Villa Molon została nagrodzona przez Regionalny Instytut Weneckich Willi w Palazzo Ducale w Wenecji „2015 Najlepsza Willa Wenecka” w uznaniu za znaczące prace remontowe i konserwatorskie, które zostały przeprowadzone w celu ulepszenia Villa Molon.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony włoskiego producenta win Azienda Vinicola Ornella Molon.

Kup wina od włoskiego producenta Azienda Vinicola Ornella Molon w naszym sklepie internetowym.