Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Château Mazeyres

Château Mazeyres, położony w sercu Libourne, jest ściśle powiązany z historią Pomerol. Jego lokalizacja jest bardzo aktywna i żywa w czasach rzymskich. Jego płaskowyż, obsługiwany był przez dwie główne drogi i używany przez poetę Ausone, aby dostać się do Villa Lucaniac. Na terenie zamku znaleziono niezwykłą ceramikę pochodzącą z III wieku. Świadczą o istnieniu w przeszłości willi galijsko-rzymskiej. Z archiwów miejskich wynika, że uprawa winorośli w tym miejscu sięga XIV wieku.

Wspaniała rezydencja wzniesiona pod dyrekcją, Château Mazeyres została przejęta na początku XX wieku przez rodzinę Querre, która postanowiła produkować dobre i owocowe wino, przeznaczone dla klientów francuskich restauracji. W 1988 roku rodzina zdecydowała się sprzedać całą nieruchomość funduszowi emerytalnemu Société Générale, który w 2010 roku sprzedał ją Sogecap, oddziałowi ubezpieczeń na życie tego samego banku.

W 1992 roku zarządzanie Château Mazeyres powierzono Alainowi Moueixowi. Przedstawiciel czwartego pokolenia znanej rodziny plantatorów i kupców winiarskich Libournais, wnosi do niego swoje zaangażowanie, wiedzę i know-how. Znaczący wzrost powierzchni, refleksja nad uprawą, winifikacją i podejściem do starzenia, prowadzą do modernizacji obiektów. Zamek został odrestaurowany, a jakość win znacznie poprawiona. Mazeyres wkracza do nowego regionu winiarskiego. Bliskie powiązania są tworzone z kupcami wina z Bordeaux, którzy w ten sposób uczestniczą w międzynarodowych wpływach Château Mazeyres i pozostają wierni Alainowi Moueixowi przez ponad dwadzieścia pięć lat wspólnej pracy. Zasadniczy wkład biodynamiki stawia postęp tej winnicy w ruchu jakości i rosnącej sławy. Powstałe w ten sposób wina, żywe i eleganckie, cieszą się coraz większym uznaniem.

Nabycie w 2010 roku dodatkowych 4 hektarów w sercu apelacji Pomerol zwiększa łączną powierzchnię nieruchomości do 25,5 ha uprawianej biodynamicznie od 2012 roku i certyfikowanej od 2018 roku.

Château Mazeyres jest częścią jednej z najmniejszych apelacji Żyrondy, Pomerol, znanej powszechnie z intensywności aromatycznej swoich win i typowości terroirów, będącej częścią wyjątkowego zespołu geologicznego. Jego sąsiedztwo jest zatem niezwykle prestiżowe. Winnica Château Mazeyres położona jest na pięknym grzbiecie piaszczystego żwiru z podłożem z gliny. Jedna z jego części rozciąga się na płaskowyżu Catusseau, zbudowanym z piasków na podłożu molasy, bardzo bogatym w brud żelazny.

Świadomy tego wyjątkowego potencjału, Alain Moueix natychmiast zdecydował się wzmocnić winnicę, stymulując jej ekspresyjny potencjał. Przede wszystkim stawia na zrównoważoną uprawę winorośli i ostrożnie zarządza poletkami, aby ujawnić różnorodność i komplementarność różnych terroirów. Wspierany przez swoje doświadczenie z Château Fonroque (w 100% biodynamiczny od 2002 r.), Przyczynia się do znacznych ulepszeń, w szczególności poprzez promowanie interakcji między rośliną, glebą, podłożem i środowiskiem. Ta strategia, ujawniająca naturalne ruchy biologiczne, w znacznym stopniu przyczynia się do autentyczności i ekstremalnej ekspresyjnej finezji win Mazeyres.

Kup wina od francuskiego producenta Château Mazeyres w naszym sklepie internetowym.