Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Marjan Simcic

W 1860 roku Anton Simčič kupił gospodarstwo w Medanie i rozpoczął uprawę winorośli i produkcję wina. Wkrótce otworzył karczmę i sklep we wsi, a także prowadził własny sklep z winami w Wiedniu. Przez lata jego synowie odziedziczyli firmę: sklep Nando, karczmę Pavel i winiarstwo Teodor. Po II wojnie światowej rząd znacjonalizował część ich ziemi, karczmę i sklep. Nando i Pavel wyemigrowali, pozostawiając Teodora i jego syna Salko.

W 1988 roku zarządzanie gospodarstwem przejął syn Salko Marijan. W 1997 roku w miejscowości Ceglo koło Medany powstała nowa i nowoczesna piwnica winiarska, stwarzając tym samym doskonałe warunki do produkcji wysokiej jakości win. Ujawniono nowe logo farmy i rozpoczęła się nowa przyszłość.

Rok 2008 był kamieniem milowym dla winnicy Simčič - Marjan, reprezentujący piąte pokolenie winiarzy, ponieważ w 1860 roku Jožef Simčič kupił pierwsze kawałki ziemi brdyjskiej i zasadził najstarsze winnice, staje się filarem winiarstwa ze wszystkich punktów widzenia.

Historia Marjana, którą opowiadał i realizował poprzez jego wina w ciągu ostatnich 20 lat, w roku 2008 została doprowadzona do takiej perfekcji, aby zaprezentować publiczności wynik jego zaangażowania - nową linię win najwyższej jakości „Opoka”. W strukturze win możemy prześledzić przeplatanie się wieloletniego doświadczenia winiarza, podpisu jego charakteru i wszystkiego, co oferuje terroir Brda. W żargonie brdyńskim Opoka oznacza margiel osadu eolicznego bardzo ubogi w strukturę organiczną, ale bardzo bogaty w sole mineralne. Cztery wina oznaczone jako „Opoka” (Ribolla, Chardonnay, Sauvignon Blanc i Merlot) to zupełnie nowy wymiar jakości ich win.

Ich winnice są częścią wspaniałego regionu winiarskiego Goriška brda, który oferuje idealne warunki klimatyczne do uprawy winorośli. Niskie wzniesienia Brdy otwierają się na nizinę friulańską, która dostarcza im ciepłe morskie powietrze. Powiat Goriška Brda znajduje się zaledwie 20 kilometrów od morza. Po drugiej stronie znajdują się Alpy Julijskie i Płaskowyż Trnovski, które chronią je przed wpływem chłodniejszego górskiego klimatu. Zbudowana z grubych warstw margla i piaskowca gleba Brdy jest idealna do uprawy winorośli, które zasadzono tu już w starożytności rzymskiej.

Zgodnie z tradycją, uprawiają winorośl w sposób, który odciąża je i pozwala winogronom dojrzeć w pełni, co daje zrównoważony aromat i bogatszy smak.

Winorośle są starannie dobierane pod względem odmian. Są sadzone w odstępach, tak jak w typowych winnicach friulańskich. Istnieje wiele klonów, które razem zapewniają najlepsze cechy każdej uprawy. Metoda hodowli pozwala na rozwój winorośli, które są zmuszone do konkurowania między sobą w kontrolowanych warunkach oraz do wchłaniania składników pokarmowych i wilgoci z gleby. Ta konkurencyjność sprawia, że winorośle są wystarczająco mocne, aby produkować winogrona o odpowiednio wysokiej jakości. Owoce są zdrowe, wystarczająco mocne i złożone, dzięki czemu wino jest bardziej eleganckie i szlachetne. Winogrona pochodzą wyłącznie z ich winnic.

Producent dąży do utrzymania silnego związku z winoroślą poprzez całą swoją wiedzę i szacunek dla środowiska. Pozostają tradycjonalistami pomimo coraz większego rozwoju technologii uprawy winorośli.

Praca w winnicy (cięcie, wielokrotne czyszczenie winorośli, zbiór winogron) odbywa się wyłącznie ręcznie, co skutkuje podwyższeniem jakości win. Kilka lat temu zdecydowali, że ich winorośle będą uprawiane wyłącznie naturalnymi metodami, bez żadnych chemicznych nawozów czy insektycydów.

Doświadczenie nauczyło ich, że pozwala to zachować naturalny cykl organizmów żywych w winnicy i umożliwia glebie i winorośli reagowanie w sposób naturalny, spontaniczny i jeszcze bardziej harmonijne przez przezwyciężanie pewnych problemów. To wzmacnia rośliny, dzięki czemu są mocne i nie wytwarzają masy liści. Całą swoją energię skupiają na dojrzewaniu zdrowych winogron o pełnym smaku.

W ostatnich latach ich wina białe i czerwone są najlepszym wyznacznikiem Brdy Terroir. Ich celem na przyszłość jest produkować jeszcze lepsze wino i stwarzać warunki, które na to pozwolą. Życie w zdrowym środowisku naturalnym wraz z ich winnicami jest zatem warunkiem, z którego nie chcą rezygnować.

Kup wina od słoweńskiego producenta Marjan Simcic w naszym sklepie internetowym.