Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

Piaggia

Gospodarstwo Piaggia znajduje się w gminie Poggio a Caiano, w prowincji Prato, około 14 kilometrów na zachód od Florencji. Posiada winnice w regionie Carmignano o kontrolowanym i gwarantowanym pochodzeniu, częściowo w gminie Poggio a Caiano, a częściowo w gminie Carmignano.

Winiarnię założył Mauro Vannucci, który w połowie lat 70. zakupił ziemię w rejonie DOC w pobliżu Piaggii; był przekonany, że dzięki doskonałej ekspozycji na słońce i przepuszczalnej, suchej i gliniastej glebie powstanie wspaniałe wino Carmignano.

W 1991 roku wyprodukował pierwszą Piaggia Carmignano Riserva DOCG i od tego czasu jego pasja do wina stale rośnie. Zaangażował w ten projekt swoją córkę Silvię, która obecnie jest właścicielem winnicy. Na początku lat 90-tych kupił kolejne 15 hektarów w jednym z najlepszych rejonów apelacji, w rodzaju naturalnego basenu kilkaset metrów od centrum Carmignano, z którego rozciąga się spektakularny widok na Florencję. Obecna posiadłość rozciąga się na około 25 hektarach, z czego 15 jest uprawianych przez winorośl.

Obszar produkcji Carmignano DOCG wynosi około czterdziestu kilometrów kwadratowych po wschodniej stronie dzielnicy Montalbano, położonej między miastami Florencja, Prato i Pistoia, w sercu renesansowej Toskanii. Na tym obszarze silny jest wpływ Apeninów, które wykazują duży zakres temperatur, zwłaszcza w okresie letnim; dzięki czemu uprawa winorośli rozwija się w szczególnie dogodnym miejscu, grunt jest doskonale osuszony i bogaty w wapień i mikroelementy, co pozwala na szybki wzrost wegetatywny i równowagę typową dla cennych obszarów.

Sława win Carmignano niewątpliwie idzie w parze ze starożytną historią tego obszaru: od XIII wieku jego reputacja była taka, że wielki książę Toskanii, Cosimo III de 'Medici, szczycił się szczególnie winami regionu, a w 1716 r. orzekł, że obszar uprawy winorośli powinien mieć specjalny prawny status chroniony, tworząc w zasadzie jedną z pierwszych na świecie nazw. Jednak Cosimo III tylko skodyfikował tradycję winiarską, która istniała już od wieków w tym regionie; w rzeczywistości Carmignano zawsze zawierało znaczną ilość Cabernetu w swojej mieszance winogron: to Catherine de 'Medici sprowadziła tę odmianę winogron na te wzgórza, kiedy została królową Francji w XVI wieku.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony włoskiego producenta win Piaggia.

Kup wina od włoskiego producenta Piaggia w naszym sklepie internetowym.