Skip to main content

wine market

wine market

Twój koszyk jest pusty

wyszukiwanie zaawansowane +

Resetuj

CPVini

Jego historia rozpoczęła się w drugiej połowie 2020 roku, kiedy rząd przeznaczył fundusze na stymulowanie współpracy także na południu Włoch z powodu niewielkiej skłonności południowych producentów do przyłączenia się do szerokiego systemu. I tak w Mandurii mała grupa „oświeconych” winiarzy postanowiła skomercjalizować wino, które odniosło wielki sukces: Primitivo. W 1928 r. powstało „Federazione Vini”, stowarzyszenie niektórych producentów, które 4 lata później, 9 lipca 1932 r., oficjalnie nadało swój prawny status spółdzielni z instytucją „Consorzio Produttori Vini e Mosti Rossi superiori da taglio per la zona di Manduria”.

Charakteryzuje się stabilnością zarządzania (w ciągu 75 lat było tylko 5 prezesów) i działaniami zorientowanymi na zwiększenie wolumenu produkowanego wina, ale także wizerunkiem Mandurii jako krainy o dużych możliwościach. W rzeczywistości ich menadżer w 1937 roku podczas walnego zgromadzenia partnerów powiedział: „… nasza polityka ma tę zasługę, że łączy naszą pracę ze zdolnością do zaistnienia, kojarzoną z imieniem Mandurii i cennym winem”. Spółdzielnia od lat wspiera konkretnie także słynną bibliotekę „Marco Gatti”.

Los firmy związany jest z najważniejszym produktem tej ziemi, „Primitivo di Manduria”, winem początkowo zdegradowanym do niskiej rangi wina uzdrawiającego, mającym wzmocnić tytułowe francuskie korony i z północy Włoch, następnie upokorzone podczas ciemnych lat metanolu i pod koniec pojawił się ponownie, gdy około połowy lat 90. nastąpiła zmiana mająca na celu jakość i wartość butelki.

I tak dzisiaj są przekonani, że dobre wino kiełkuje na polach i ograniczyli bazę produkcyjną, a dzięki pomocy agronoma lepiej śledzili pracę swoich partnerów, produkując co roku pełnowartościowe winogrona o doskonałej organoleptyce.

Ponadto na ich najważniejsze wydawnictwa „Memoria”, „Lirica”, „Elegia” i „Madrigale” w krótkim czasie pojawiło się duże zapotrzebowanie we Włoszech i za granicą. Consorzio Produttori Vini ma obecnie 900 hektarów winnic, z których większość uprawiana jest tradycyjnym systemem drzewek przez 400 małych robotników winiarskich, zwanych „Maestri del Primitivo”.

Do dziedzictwa o silnej tradycji dodano projekty badawcze zainicjowane przez CNR i Uniwersytet w Bari, rygorystyczne przestrzeganie przepisów produkcyjnych Doc „Primitivo di Manduria” połączone z dużą dbałością o środowisko i higienę ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001, IFS BRC a od 2018 ZRÓWNOWAŻONA FIRMA zgodnie ze standardem E-QUALITAS.

Ale jak każde wielkie wino, również i Primitivo z Mandurii musiał być opowiadany, przeżywany, uczczony o właściwej tożsamości i na tym fakcie, że Consorzio zainwestowało zasoby i energię, aby uczynić je zwycięską siłą. Jaki związek można uznać za silniejszy niż ten istniejący między winem a jego ziemią? Consorzio przygotowało w 2001 r. w starszym skrzydle spółdzielni bogate Muzeum o znaczeniu etnograficznym i dokumentalnym o tysiącletnich związkach mieszkańców Mandurii ze sztuką wytwarzania wina, do 2003 r. redagując pismo „Alceo salentino” piszące o tematyce kultury i terytorium enologicznego podbił szeroką publiczność innowacjami.

Produttori of Manduria obejmuje obszar uprawy winorośli o powierzchni 900 hektarów i więcej, z czego ponad połowa przeznaczona jest na produkcję Primitivo. System hodowli częściej stosowany w szczególności w winnicach o dłuższym okresie życia to system sadzonek lub krótkich krzewów, podczas gdy w młodszych systemach stosuje się szpaler. Średnia gęstość na hektar wynosi od 4000 do 5000 podstaw drzew po 900 kwintali na hektar. Bardzo ważne jest, aby nasi plantatorzy winorośli zarezerwowali inną historyczną winorośl Salento: Negroamaro, z produkcją 25%. Produkcje Merlota, Caberneta i Malvasii mają mniejsze znaczenie według analizy ilościowej.

Kup wina od włoskiego producenta CPVini w naszym sklepie internetowym.